Historia

1 października 1957 r. powstała Katedra Budownictwa Ogólnego. Działalność dydaktyczna i naukowa Katedry obejmowała tematykę budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz fizykę budowli.

Katedra Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych jest sukcesorem katedry Budownictwa Ogólnego, powstała w wyniku wieloletnich przekształceń, obejmując ten sam zakres działania.

Kierownikiem Katedry Budownictwa Ogólnego był doc. inż. Jan Niewęgłowski, pierwszymi pracownikami: doc. inż. Władysław Przestępski, dr inż. Władysław Lenkiewicz, inż. Ludwik Andrzejewski, mgr inż. Janusz Drewnowski, mgr inż. Wacław Filipowicz, mgr inż. Bolesław Gruszecki, inż. Jerzy Jóźwicki, mgr inż. arch. Bolesław Kardaszewski, mgr inż. Stanisław Kuligowski, mgr inż. arch. Bolesław Tatarkiewicz.

W latach 1964 - 1967, po śmierci doc inż. J. Niewęgłowskiego, obowiązki kierownika Katedry pełni p.o. inż. L. Andrzejewski.

Od 1967 r. kierownictwo Katedry obejmuje prof. dr hab. inż. Zygmunt Gołębiowski.

Od 1970 r. po reorganizacji Wydziału i przejściu na strukturę instytutowa Katedra Budownictwa Ogólnego pod kierownictwem prof. Z. Gołębiowskiego wchodzi w skład Instytutu Inżynierii Budowlanej. W tym czasie profil katedry poszerza się o technologie betonu (pod kierunkiem doc. dr inż. Stefana Lisowskiego), rysunek techniczny (dr inż. Hanna Samujłło) i architektoniczny oraz projektowanie architektoniczne (doc. dr hab. inż. arch. Jerzy Samujłło).

Wraz z powstaniem w 1973 r. Instytutu Architektury i Urbanistyki z Katedry odchodzą architekci.

W 1985 r. został powołany, w ramach Instytutu Inżynierii Budowlanej, Zakład Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli. Kierownikiem Zakładu został doc. dr hab. inż. Piotr Klemm. W skład Zakładu wchodziły; Pracownia Podstaw Budownictwa i Konstrukcji Drewnianych, którą kierował doc. dr inż. Ryszard Peła oraz Pracownia Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych pod kierunkiem doc. dr hab. inż. Piotra Klemma.

W 1990 r. w drodze kolejnego przekształcenia powstała Katedra Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych, w skład której weszły: Zespół Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych i Zespół Budownictwa Ogólnego i Konstrukcji Drewnianych.

Prof. dr hab. inż. Piotr Klemm kierował Katedrą przez ponad 20 lat.

W październiku 2011 r. kierownictwo objął prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin.

Treść (rozbudowana)

Tematyka prac badawczych

W Katedrze, w Zespole Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych prowadzone są prace badawcze związane z fizyką materiałów i konstrukcji budowlanych akustyką budowlaną i fizyką miasta w aspekcie teoretycznym i eksperymentalnym.

Główne kierunki to:

• sprzężone zagadnienia wymiany masy i energii,
  • przejścia fazowe,
  • absorpcja promieniowania nisko- i wysokotemperaturowego,
  • akumulatory energii cieplnej,
  • energooszczędne przegrody warstwowe,
  • wpływ zabudowy na warunki akustyczne i wietrzne makro obszarów miejskich i pozamiejskich,
  • przegrody inteligentne.

Prowadzone są także badania z zakresu inżynierii materiałów budowlanych dotyczące modyfikacji materiałów budowlanych i kompozytów materiałowych: gipsowych, cementowych i ceramicznych oraz badania nad wykorzystaniem odpadów przemysłowych do celów budowlanych.

Zakład Budownictwa Ogólnego i Utrzymania Obiektów zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem konstrukcji budynków oraz budowli wzniesionych w technologii tradycyjnej oraz oceną ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych.  W latach 2016-2018 roku prowadzono unikatowe  badania w  projekcie „Model oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych”
- projektowaniem i wykonywaniem robót przy obiektach budowlanych    (w tym zabytkowych)

Prace badawcze dotyczą problematyki:

- utrzymania obiektów budowlanych,
- oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, oraz wypadków
- wpływu warunków klimatycznych na zdarzenia niebezpieczne występujące w budownictwie,
- diagnostyki obiektów budowlanych (w tym zabytkowych) metodami mało inwazyjnymi (skaning 3D, monitorowanie odkształceń, określanie wytrzymałości materiałów), restauracja, wzmocnienia konstrukcji.

Prowadzone prace są podstawą publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 2 prac habilitacyjnych i 14 doktorskich.

Modelowanie i symulacja komputerowa.
Modelowanie komputerowe wymiany masy i energii.
Materiały fazowo-zmienne.
Przemiany fazowe woda-lód w materiałach porowatych.
Badanie wlaściwości cieplno-wilgotnościowych ścian budynków.

W 1991 r. w Dobieszkowie odbyło się zorganizowane przez Katedrę I Sympozjum nt. "Heat and Moisture Transfer" z udziałem PAN, Wyższych Uczelni i Instytutów Badawczych. W 1996 r. w Szklarskiej Porębie odbyło się II Sympozjum "Heat and Moisture Transfer" z udziałem gości zagranicznych. Przewiduje się kolejne sympozja, w cyklu pięcioletnim. Katedra była także dwukrotnie współorganizatorem największej krajowej konferencji z zakresu budownictwa: XXXVII oraz XXXVIII Konferencji Naukowej KILiW PAN i KN PZITB w Krynicy w 1991 i 1992 r.