W Katedrze, w Zakładzie Fizyki Budowli i Budownictwa Zrównoważonego oraz w Zakładzie Materiałów Budowlanych prowadzone są prace badawcze związane z fizyką materiałów i konstrukcji budowlanych, akustyką budowlaną i fizyką miasta w aspekcie teoretycznym i eksperymentalnym. Główne kierunki to: sprzężone zagadnienia wymiany masy i energii, przejścia fazowe, absorpcja promieniowania nisko- i wysokotemperaturowego, akumulatory energii cieplnej, energooszczędne przegrody warstwowe, wpływ zabudowy na warunki akustyczne i wietrzne makro obszarów miejskich i pozamiejskich, przegrody inteligentne. Prowadzone są także badania z zakresu inżynierii materiałów budowlanych dotyczące modyfikacji materiałów budowlanych i kompozytów materiałowych: gipsowych, cementowych i ceramicznych oraz badania nad wykorzystaniem odpadów przemysłowych do celów budowlanych.
Zakład Budownictwa Ogólnego i Utrzymania Obiektów zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem konstrukcji budynków oraz budowli wzniesionych w technologii tradycyjnej oraz oceną ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych. W latach 2016-2018 roku prowadzono unikatowe badania w projekcie „Model oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych”.
Prace badawcze dotyczą problematyki:
- utrzymania obiektów budowlanych,
- oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, oraz wypadków
- wpływu warunków klimatycznych na zdarzenia niebezpieczne występujące w budownictwie,
- diagnostyki obiektów budowlanych (w tym zabytkowych) metodami mało inwazyjnymi (skaning 3D, monitorowanie odkształceń, określanie wytrzymałości materiałów), restauracja, wzmocnienia konstrukcji.
Prowadzone prace są podstawą publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 2 prac habilitacyjnych i 14 doktorskich.
- Modelowanie i symulacja komputerowa.
- Modelowanie komputerowe wymiany masy i energii.
- Materiały fazowo-zmienne.
- Przemiany fazowe woda-lód w materiałach porowatych.
- Badanie wlaściwości cieplno-wilgotnościowych ścian budynków.