dr inż. Elżbieta HABIERA-WAŚNIEWSKA

e-mail: elzbieta.habiera(at)p.lodz.pl

Treść (rozbudowana)
Badania naukowe
  • "Badania procesu wciskania łączników kolczastych jednostronnych z określeniem niezbędnych sił potrzebnych do osadzenia łącznika w drewnie"

Badania eksperymentalne i numeryczne miały na celu określenie siły docisku niezbędnej do prawidłowego osadzenia łącznika kolczastego w tarcicy i dopasowanie jej wielkości w odniesieniu do rozmiaru łącznika. Przyjęcie w procesie technologicznym zróżnicowanej siły wciskającej przyczynia się do zmniejszenia ilości uszkodzeń tarcicy i usprawnienia procesu produkcji elementów konstrukcyjnych.

• "Badania dwuprzęsłowych, sprężonych elementów betonowych zespolonych z profilem stalowym"

Badania eksperymentalne i numeryczne poświęcone belkom sprężonym podwójnie zespolonym, w których głównym zbrojeniem nośnym jest specjalnie przygotowany sztywny profil stalowy. Problem współpracy betonu sprężonego z profilem stalowym i zespolenie tak ukształtowanego elementu prefabrykowanego z nadbetonem rozpatrywano w kilku seriach. Seria III dotyczyła elementów statycznie niewyznaczalnych, tj. belek dwuprzęsłowych.
Najważniejsze publikacje
  • Waśniewski T., Habiera-Waśniewska E.: Zachowanie się kotew metalowych do betonu pod obciążeniem statycznym. Inżynieria i Budownictwo 5-6/2022, s. 226-231.
  • Jeruzal J., Habiera-Waśniewska E.: Wpływ uszkodzenia strefy przypodporowej na eksploatację drewnianej ramowej konstrukcji hali sportowej. Materiały Budowlane 591 (11), 2021, s. 54-56. DOI: 10.15199/33.2021.11.08.
  • Habiera-Waśniewska E.: Obliczanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych, W pracy zbiorowej: Przykłady projektowania konstrukcji według Eurokodów. Wydawnictwo Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, wydanie 2 uzupełnione, 2021, s. 174-199.
  • Habiera E., Czkwianianc A.: Redistribution of forces between reinforcement bars and profiles in the intermediate support zone in the double span, double combined beams. 2013. Czasopismo Techniczne,  Budownictwo Zeszyt 1-B (6) 2013, s. 67-77.
  • Urban T., Habiera E.: Przykłady obliczeń elementów zginanych zbrojonych jednokierunkowo - Zeszyt 1. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2010.
  • Czkwianianc A., Bodzak P., Pawlica J., Habiera E.: Badania sprężonych elementów betonowych zespolonych z profilem stalowym. Badania Doświadczalne Elementów i Konstrukcji Betonowych KILiW PAN. Łódź: Katedra Budownictwa Betonowego Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, zeszyt 17, Łódź 2010.

Projekty naukowo-badawcze:

• „Prefabrykowane elementy z betonu sprężonego zespolone z kształtownikami walcowanymi na gorąco – metody wymiarowania, zasady konstruowania, weryfikacja doświadczalna” – projekt badawczy finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Projekty dydaktyczne:

• „Project Based Learning” – realizowany w ramach projektu „Budownictwo – kierunek zamawiany w PŁ”

Projekty popularno-naukowe:

• E(x)plory 2022 – program Fundacji Zaawansowanych Technologii, który ma na celu wpierać utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promować ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej – członek jury konkursu regionalnego w Łodzi.
  • Zawód Naukowiec – cykl spotkań na PŁ skierowany do młodzieży – wykład pt. „Trendy w budownictwie - czyli jak projektować współcześnie, nie zapominając o rozwiązaniach tradycyjnych i historycznych”.
Dydaktyka

KONSTRUKCJE DREWNIANE